Mazda3

Mazda MX-5 RF zdobywcą głównej nagrody Red Dot 2017

kwietnia 04, 2017
4138 widoków
seats

Nowa Mazda MX-5 RF zdobyła nagrodę „Red Dot: Best of the Best” podczas gali Red Dot 2017. To kolejny dowód uznania dla stylistyki Mazdy: KODO — Dusza ruchu. Dwumiejscowy model z nadwoziem Retractable Fastback powtarza sukces modelu MX-5 czwartej generacji z miękkim dachem, który zdobył tę nagrodę w 2015 roku.

Red Dot to nagroda o międzynarodowym uznaniu przyznawana wyłącznie za naprawdę wyjątkowy i niecodzienny design. Według organizatorów, zdobywcy wyróżnienia „Best of the Best” to produkty wizjonerów wzornictwa, którym udało się uzyskać doskonałą harmonię pomiędzy jakością, pociągającą stylistyką i funkcjonalnością.

Pierwsze w historii wcielenie stylistyki KODO w nadwoziu typu fastback, czyli Mazda RF z unikalnym, składanym automatycznie dachem typu hardtop. Nie tylko wygląda fantastycznie, ale jest lekka i solidna. Otwieranie i zamykanie dachu to niesamowity 13-sekundowy pokaz origami. MX-5 RF łączy w sobie praktyczność coupé z niezrównaną frajdą z jazdy kabrioletem i wzbogaca wrażenia kierowcy, dochowując wierności filozofii Jinba Ittai — koń i jeździec w idealnej harmonii. Na tym opiera się legenda MX-5, najlepiej sprzedającego się roadstera w historii. 

Wersja RF prowadzi MX-5 na całkiem nowe drogi. Za każdym razem, gdy patrzę na ten samochód, przypominam sobie wielki wysiłek całego zespołu i współpracę pomiędzy projektantami, inżynierami i specjalistami ds. produkcji” - mówi Ikuo Maeda, główny projektant Mazdy. Naprawdę każda z tych osób może uważać się za współautora sukcesu”.

Nagroda Red Dot jest przyznawana produktom spełniającym najwyższe standardy wzornictwa w swojej kategorii przez jury złożone  z 39 projektantów, wykładowców i redaktorów. Jurorzy wybierają 102 zwycięzców  „Best of the Best” spośród ponad 5500 zgłoszeń pochodzących z 54 krajów. Wśród nagradzanych cech są innowacyjność, funkcjonalność, ergonomia, zawartość symboliczna i emocjonalna, jakość i ekologia. Mazda i pozostali laureaci oficjalnie odbiorą nagrody 3 lipca podczas gali   w Aalto Theatre w Essen. Wydawany tego samego dnia album Red Dot Design Yearbook zawiera prezentację zdobywców tytułu „Best of the Best” wraz z krótkim biogramem autorów projektów.

Będzie to już szósta nagroda Red Dot dla aktualnej generacji samochodów Mazda, hołdujących filozofii KODO. W 2015 roku oprócz MX-5 w wersji soft-top, nagrodzone zostały Mazda CX-3 i Mazda2 2015. W latach 2014 i 2013 nagrodę zdobyły Mazda3 i Mazda6.

Nagroda „Red Dot Design Award” jest przyznawana od 1955 r. przez niemieckie Centrum Wzornictwa w Essen w Nadrenii-Północnej Westfalii (Design Zentrum Nordrhein Westfalen) w jednym z największych na świecie konkursów wzornictwa. Nagrodzone w tym roku wzory zaklasyfikowano do 47 kategorii, w tym m.in. samochody i motocykle. Każdy z nagrodzonych wzorów ma prawo stosowania symbolu czerwonej kuli („red dot”), międzynarodowego znaku wyróżniającego się wzornictwa. Oprócz tego nagrodzone wzory będą wystawione w Red Dot Design Museum w Essen na największej światowej wystawie nowoczesnego wzornictwa. Wystawa trwa przez 5 tygodni po ceremonii przyznania nagród.

Najczęściej czytane artykuły

Mazda MX-5 laureatem nagrody "World Car of the Year" oraz "World Car Design of the Year 2016"

marca 30, 2016 | 21421 widoków

Pierwszy samochód w historii, który zdobył obydwie...

Ranking SUV-ów w tygodniku "Motor" - Mazda CX-5 najlepszym SUVem!

marca 10, 2014 | 18367 widoków

Wielki test SUV-ów tygodnika „Motor” – triumf Mazd...

Mazda6 - test długodystansowy redakcji tygodnika „Auto Świat”

maja 30, 2014 | 16806 widoków

W numerze 22/2014 redakcja tygodnika „Auto Świat”...

Mazda CX-5 zwycięzcą testu magazynu „Motor”

października 20, 2014 | 16737 widoków

Samochody typu SUV zyskują coraz większe grono zwo...